Tento statek nesl původně staré čp. 67. Původním majitelem gruntu byl Jiří Prostředník, který ho rozdělil na 2 díly. První držel Jan Hrubý a druhý převzal 11. března 1792 nejmladší syn Jiří…
Nový Hradec Králové měl vzhledem ke svému položení vždy problémy s dostatkem vody. První nápady o zřízení vodovodu se však týkaly samotného Hradce Králové. Již podplukovník Mikuláš von Kleindorfer (v…
Historie vodovodu v Hradci Králové sahá sice až do 15. století, ale zavedení skutečně moderního vodovodu spadá až na konec 19. století, kdy se začalo ve velkém hledět na otázky hygieny a veřejného…
Stejně jako jinde, kde stával chrám Páně, tak se původní pohřebiště nacházelo u něj. Ale jak to tak bývá, časem přestalo kapacitně i z hygienických důvodů stačit, a tak bylo rozhodnuto o tom, že bude…
Tento 13,53 km dlouhý potok s povodím přes 30,79 km2, někdy nazývaný též jako Hustířanský potok, pramení v lese mezi Dubencem a Libotovem, odkud jeho tok pokračuje k jihu údolím Lánské skály do…
Již v roce 1772 směnil Petr Chmelař pole s Vítem Žákem. Roku 1783 prodal Petr Chmelař roli o výměře 5 korců, 3 věrtele a 3 čtvrtce a tu získal Václav Žoček. Podle josefinského katastru z roku 1785…
Počátkem 19. století se na celém Královéhradecku začalo zabydlovat pěstování čekanky. Aby nemusela být na zpracování dovážena jinam, mnohé obce začaly stavět mlýny či alespoň sušárny. Z většiny se…
Na místě dnešní Galerie moderního umění na Velkém náměstí stály původně tzv. Caivasovy měšťanské domy čp. 139-140 (starého číslování 125-124), což byly gotické jednopatrové objekty, které byly…
Březhradský rodák a mladočeský politik, novinář a bojovník za práva českého lidu JUDr. Julius Grégr má pamětní desku na rodném domě v ulici K Náhonu čp. 12 a její zřízení mělo na starost Družstvo pro…
Na tomto místě stávalo dříve roubené chalupnické stavení, které podlehlo několikrát požáru. Na rozdíl od jiných chalup nosilo vždy čp. 1, ať již podle starého původního, tak podle nového číslování,…