Drobečková navigace

Úvod > Okolí > Turistika

Turistika


Hradec Králové - náměstí Svobody

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Náměstí Svobody se rozkládá v prostoru, kde kotěrův Pražský most přechází do hvězdicového rozestoupení 5 ulic, tj. V lipkách, Švehlova, Tyršovo nábřeží a Gočárova třída. Autorem projektu není nikdo jiný než Josef Gočár. V jihozápadní části náměstí se nachází budova pedagogické fakulty, před kterou v dobách ještě nedávných „trůnil“ V. I. Lenin. Dnes jsou v části náměstí umístěny exponáty Hořického sochařského sympozia.

Více

Hradec Králové - Gočárova třída

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Gočárova třída - páteřní komunikace centra Hradce Králové. Pojmenována je po největším českém architektovi 20. století a tvůrci moderního Hradce Králové, Josefu Gočárovi. Gočárova třída se rozkládá mezi železničním podjezdem nedaleko nádraží a Pražským mostem, který byl postaven dle projektu dalšího velikána české architektury, Jana Kotěry.

Více

Hradec Králové - Brněnská třída

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Brněnská třída - jak název ulice napovídá směřuje z Hradce Králové směrem na Brno. Její zajímavostí je, že část ulice je vedena přesně v trase bývalé pevnostní silnice, která vedla k Pivovarské a Pajkrově flošně. Ulice je dodnes lemována historickými patníky z dob, kdy Hradec Králové byl vojenskou pevností.

Více

Hradec Králové - Pospíšilova třída

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Pospíšilova třída - jedna z páteřních ulic Hradce Králové. Pojmenována je po Ladislavu Pospíšilovi jenž je znám jako "osvoboditel města od hradeb pevnosti". Zejména zásluhou Ladisalava Pospíšila došlo k převodu pevnostních objektů do majetku města a jejich následné demolici. Po levé straně ulice směrem k slezskému předměstí se nachází bývalé Rudolfinum, po straně pravé je to bývalý Klášter De Notre dame.

Více

Hradec Králové - Střelecká ulice

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Střelecká ulice je součástí Gočárova okruhu, který Hradec Králové dělá tím čím je. Střelecká ulice je z jedné strany lemována činžovní zástavbou z 20-30 let. Stranu protější lemuje několik krásných secesních vil vč. známé Villy Aničky. Ulice je rozdělena mohutnou alejí.

Více

Hradec Králové - alej v Malšovicích

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Typ

Cca 300 metrů dlouhá Lipová alej se nachází v městské části Malšovice v ulici Na Drahách. Severní lípa nese označení lípa svobody. Alej však není tvořena jen lípami, ale jsou zde i akáty a javory.

Více

Vysocká cesta - Hradecké lesy

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Vysocká cesta - cca 4 km dlouhá lesní neveřejná asfaltová komunikace, která spojuje Vysokou nad Labem a Kolibu v jižní části Hradeckých lesů. Po komunikaci je vedena cyklotrasa č. 4259 a přetíná jí žlutá turistická značka ve směru Nový Hradec Králové - Koliba - rozcestí Bažantnice.

Více

Hradec Králové - Skleněná věž

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Jednou z moderních dominant 30 let v Hradci Králové je tzv. Skleněná věž, která je součástí bývalého činžovního domu Vlček. Dům se Skleněnou věží byl postaven dle projektu ing. J. Fňouka v r. 1929.

Více

Hradec Králové - fontána na Baťkově náměstí

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Zajímavá fontána se nachází v prostoru hradecké pěší zóny na Baťkově náměstí. Kovová plastika byla instalována v první polovině 90. let minulého století při úpravách náměstí na pěší zónu.

Více

Hradec Králové - pomník bitvy r. 1866 na Blažíčkově náměstí

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Jeden z mnoha pomníků, který je věnován památce obětí prusko-rakouské války se nachází v prostoru Blažíčkova náměstí nedaleko autobusového nádraží. Tento pomník všeobecného věnování byl věnován Komitétem v roce 1890, původně byl umístěn na Pražském Předměstí proti starým lázním.

Více