Drobečková navigace

Úvod > Okolí > Turistika

Turistika


Hradec Králové - Gočárův Okresní a finanční úřad

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Posledních prací největší osobnosti české architektury 20. století Josefa Gočára v Hradci Králové byl projekt Okresního a finančního úřadu. Tato monumentální budova byla postavena v letech 1932-36. V podstatě se jedná se o dvě samostatné budovy propojené „spojovacím tulenem“ (odborníci mi tento výraz snad prominou). Vstupní portál je zdoben státním znakem Československé republiky.

Více

Hradec Králové - pomník bitvy r. 1866 na Pláckách

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Stopy na bitvu, která se strhla dne 3.7.1866 mezi prusy a rakušany se nachází na mnoha místech severně od Hradce Králové. Tento pomník se nachází v dnešní části Hradce, v Pláckách. Jak nápis na pomníku praví, byl věnován tehdy osmiletou dcerou Kydlinovského mlynáře Johannou Stremchovou.

Více

Hradec Králové - Plotiště nad Labem - socha sv. Václava

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Socha sv. Václava, patrona českého, se nachází na okraji Plotišť v ulici Petra Jilemnického nedaleko železničního přejezdu.

Více

Hradec Králové - Gočárova bývalá Koželužská škola

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

„Podpisů“ na dnešní podobě Hradce Králové zanechal architekt Josef Gočár několik. Jedním z nich je budova bývalé koželužské školy, která byla postavena, dle Gočárova projektu, na levém břehu Orlice v letech 1923-24. V současnosti tato nadčasová budova slouží jako strojírenská škola.

Více

Hradec Králové - letiště

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Typ

Historie bývalého vojenské letiště v Hradci Králové spadá do období vzniku Československé republiky. Ve třicátých letech zde sídlila letecká škola, kterou prošla i budoucí ČS letecká esa 2. sv. války. Působení luftwafe za 2. sv. války dodnes připomínají „nepřemalovatelné“ znaky a nápisy na obvodových zdech hangáru č. 1. Po ukončení války letiště dlouho sloužilo potřebám ČS vojenského letectva, dislokován zde byl např. i Ostravský stíhací bombardovací letecký pluk s MIGy 15 jejichž...

Více

Hradec Králové - Sukovy sady

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Typ

To, že Hradec Králové je město zeleně dokládá i park Sukovy sady, který se nachází na rozhraní pražského předměstí a centra města nedaleko nádraží.

Více

Hradec Králové - pomník ukřižování se zvoničkou na Slezském předměstí

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Bokem hlavních cest v Kladské ulici se nachází pomník ukřižování se zvoničkou z železné konstrukce. Pomník ukřižování byl postaven „ke cti a slávě boží“ v roce 1872. Po větrné smršti byl obnoven v roce 1929. Stav zvoničky je takový, že při větším větru nebude radno být v její blízkosti…..

Více

Hradec Králové - pomník Dukelských hrdinů

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Někdo si možná řekne, že se autor příspěvku spletl, ale pomník Dukelských hrdinů v HK opravdu je, nachází se v areálu bývalého vojenského letiště u „buzerplacu“. Jedná se o zmenšenou kopii známého pomníku, který se nachází u Dukelského průsmyku nedaleko Vyšného Komárníku severně od Svidníku. Ti, kdo zažili vojnu na letišti v HK určitě vědí o čem je řeč… No a redakce Turistiky má svoji základnu cca 100 metrů od pomníku…..

Více

Hradec Králové - kino Centrál

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Hradecké kino Centrál, které se nachází v centru města, je pro obyvatele HK známý pojem. Kino dříve známé jako tzv. „70“ odolalo náporu multikin a v současnosti jako artové kino patří mezi nejnavštěvovanější v ČR. V roce 2008 bylo organizací Europa Cinemas vyhlášeno nejlepším evropským kinem pro mladé publikum Kontakt: Kino Centrál Karla IV. 774 500 02 Hradec Králové 2 tel/fax: +420 495 215 421 e-mail: info@kinocentral.cz web: http://www.kinocentral.cz

Více

Hradec Králové - Jiráskovo náměstí

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Jiráskovo náměstí nenajdeme v samém centru HK jako v některých jiných městech, ale v lokalitě Pražské předměstí. Jiráskovo náměstí je tvořeno trojúhelníkem ulic Habrmanova, Poděbradova a Dykova. Náměstí dominuje budova školy s pomníkem Aloise Jiráska.

Více