Drobečková navigace

Úvod > Okolí

Okolí


Sv. Venancius u Smidarské Lhoty

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Sochu svatého Venancia najdeme cca v polovině cesty mezi Smidary a Smidarskou lhotou. Dle pověsti v těchto místech přepadli v noci tři lvi hraběte Dymokurského, který jel na koni. Když hrabě uznal, že obrana by byla marná, modlil se a v duchu vzíval svého patrona Venancia, aby ho vysvobodil. A tak lvi chvíli zuřivým pohledem na hraběte hleděli a pak se vzdálili. Jako dík dal hrabě postavit tuto sochu. Kolem sochy stojí dvě lípy, dříve však bývalo lip pět.

Více

Sendražice - kostel sv. Stanislava

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Sendražice - obec písemně doložená roku 1297, v té době byl jejím majitelem zeman Ondřej ze Sendražic. Dominantou obce je původně gotický kostel sv. Stanislava, který je připomínan roku 1356. Částečné barokní úpravy kostela byly realizovány počátkem 18. století. Cínová křtitelnice pochází z roku 1693. U kostela najdeme pomník prusko-rakouské války r. 1866.

Více

Smidarská lhota

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Smidarská lhota - první zmínky o obci jsou již z poloviny 12. století. Na upravené návsi stojí Památník obětí první světové války postavený v roce 1922 a socha ukřižovaného Krista s letopočtem 1803. Na kraji obce (ve směru na Starý Bydžov) najdeme kapličku z roku 1876, vedle ní se nacházela studánka s léčivou vodou.

Více

Jeřičky

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Jeřičky - málo obydlená obec na nejsevernějším místě bývalého hradeckého okresu. Vzhledem k poloze obce na okraji lesů jsou Jeřičky dobrým východiskem k lesním toulkám a k podzimnímu sběru hub. Z obce je to nedaleko jak k Rybníku Velký Vřešťov, tak i k poutnímu místu v Chotěborkách. Obcí prochází cyklotrasa č. 4271.

Více

Kratonohy - kostel sv. Jakuba Většího

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Historie kostela sv. Jakuba Většího spadá do období gotiky, do roku 1384. Barokní úpravou prošel kostel v letech 1707 - 1710. Interiér má několik neobvyklých řešení, klenba má bohatou štukovou výzdobu s freskami zobrazujícími Krystovo mládí, oltář je replikou španělského oltáře sv. Jakuba z Compostelly a kazatelna má tvar tlamy velryby. Důvodem těchto zvláštností je zřejmě to, že manželka majitele panství Jana Adama Michny z Vacínova byla Španělka, lze tedy předpokládat, že interiér kostela je...

Více

Kratonohy - kaplička

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Opravenou kapličku najdeme na západním okraji obce Kratonohy nedaleko státní silnice č. 11. Atmosféru místa dotváří monument staré a Krásné Lípy. Datum stavby a komu je kaplička zasvěcena se mi zjistit nepodařilo...

Více

Stěžery - kostel sv. Marka

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Kostel sv. Marka - dominanta obce Stěžery byl postaven v empírovém slohu v roce 1832 na místě původního gotického, několikrát renovovaného kostelíka. Dřevěný kostel sv. Marka je však připomínán již roku 1350. Nad vstupními dveřmi je umístěn pískovcový erb Harrachů, zakladatelů nového kostela. Na východní straně obvodové zdi jsou do ni zasazeny náhrobní kameny bývalých majitelů Stěžer z období let 1586 - 1607. Nedaleko náhrobních kamenů stojí pod lipami socha Panenky Marie. U vchodu do kostela se...

Více

Podoliby

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Podoliby - pbec prvně písemně doložená roku 1363. V 15. století byla ves v majetku Havla Zvířetického. Roku 1623 se majitelem Podolib i sousedních obcí stal Albrecht z Valdštejna. Během 30ti leté války ves téměř zanikla. Dnes v obci na upravené návsi najdeme Lipovou alej a zvoničku s pomníkem ukřižování. Pro cyklisty je nově připraveno odpočinkové místo.

Více

Sobětuš

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Obec na okraji bojiště pruskorakouské války roku 1866. V obci je dochováno několik klasických selských stavení, pomník ukřižování z roku 1901 a socha sv. Václava. Pro příznivce koní se nabízí návštěva místního Sportovního klubu s možností vyjížďky na Krásném koňském hřbetu.

Více

Těchlovice

Místo
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko

Těchlovice - první písemná zpráva o vsi zvané Tyechlowicz pochází z roku 1318. V obci najdeme pseudogotickou Kapličku sv. Panny Marie z roku 1900, sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1822, pomník ukřižování a pomník obětí 1. sv. války s pískovcovým lvem. Obcí prochází cyklotrasa KČT č. 181.

Více